Το Έργο Μας

• Το αντικείμενο του έργου μας.

Η εγκατάσταση εκπαιδευτικού σεισμογράφου στο χώρο του σχολείου για την καταγραφή των σεισμών, η επεξεργασία των σεισμολογικών δεδομένων με τη βοήθεια κατάλληλου λογισμικού και η δημιουργία ιστοσελίδας για την προβολή των αποτελεσμάτων στο δικτυακό τόπο του σχολείου

• Οι στόχοι της ομάδας.

Η ομάδα θα γνωρίσει τη σεισμικότητα της Κρήτης και του Ελλαδικού χώρου γενικότερα όπως και τρόπους καταγραφής σεισμών καθώς και το πώς είναι δυνατόν να υπολογιστούν παράμετροι ενός σεισμού όπως π.χ. Το επίκεντρο, το εστιακό βάθος κ.λ.π. Επίσης θα γνωρίσουν τρόπους προφύλαξης από τους σεισμούς και θα προβάλουν την εργασία τους σε κατάλληλο δικτυακό τόπο που θα υλοποιήσουν για την ανάγκες του προγράμματος.

• Πρωτοτυπία / καινοτομία του έργου.

Η πρωτοτυπία του έργου έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχει εγκατασταθεί άλλοτε σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εκπαιδευτικός σεισμογράφος ανοικτού τύπου όπως ο σεισμογράφος μας ο οποίος αγοράστηκε από την Αμερική, μέσω τοπικού αντιπροσώπου μαζί με το λογισμικό του. Στην Αμερική λειτουργεί ήδη σε δίκτυο σχολείων μέσης εκπαίδευσης όπου οι μαθητές μπορούν να παρακολουθούν σεισμούς στην περιοχή τους και να ανταλλάσσουν μεταξύ τους τα σεισμολογικά δεδομένα αφού πρώτα τα επεξεργαστούν με κατάλληλο λογισμικό.

Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε το συμπληρωμένο εντύπο συμμετοχής μας στο Πρόγραμμα Τεχνομάθεια V.

texnomatheia@hotmail.com